Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

á. [Árpási Ildikó]: Vihar a VMDK-ban Kilépett két vezéregyéniség. Éles vita a keddi tribünön. - Magyar Szó, 1994. III. 24.

 

Mi történik a VMDK-ban, és milyen következménnyel jár annak a levélnek a nyilvánosságra hozása, melyet Ágoston András Csoóri Sándornak címzett - erre a kérdésre keresték a választ a keddi Nyitott ajtó résztvevõi a VMDK jelenlevõ elnökétõl. Már Ágoston András érkezése elõtt éles hangot ütöttek meg a felindult fölszólalók, akik a szabadkai körzeti szervezet szombati közgyûlését és a legfelsõbb vezetés tagjai között kirobbant pénzügyi botrányt bírálták: Szekeres László, a VMDK alapító tagja már az ülés kezdetén lemondott tagságáról, azzal érvelve, hogy olyan "klikk" vette át a hatalmat, amely egy szinten van azokkal akik képesek eladni a magyar ügyet. Németh János községi képviselõ tragikusnak ítélte meg Ágoston levelének közlését, ami szerinte többet fog ártani a vajdasági magyarságnak, mint a kalasnyikov-botrány, és föltette a kérdést, fölmérte-e a következményeket a vezetõség. Mivel dr. Sepsey Csaba, a szabadkai szervezet elnöke színészi alakításnak ítélte meg Németh fölszólalását, aki szerinte a "süllyed a hajó, meneküljetek" stílusú fölszólalásával hozzájárul a szervezet szétveréséhez, Németh János ezután ugyancsak kilépett a VMDK-ból.

Ágoston András részletes magyarázattal szolgált a levél elõzményeirõl. Elmondta, hogy az elszámolással kapcsolatos huzavona már két hónapja tart. Miután dr. Hódi Sándor nem volt hajlandó elszámolni a VMDK-nak azokról a pénzekrõl, amelyeket az érdekszervezet neve és saját alelnöki funkciója segítségével külföldi alapítványoktól átvett, Ágoston András kénytelen volt nyilvánosságra hozni a problémát. Szerinte enélkül a VMDK vasárnapi zentai tisztújító közgyûlésén esetleg szakadást is eredményezhetõ váratlan fordulatra kerülhetett volna sor. Többek szerint mindezt a közösségen belül kellett volna rendezni, mert nyilvánosságra hozása nem csak a VMDK-nak, hanem a vajdasági magyarságnak is hatalmas károkat okozhat, hisz nemcsak a magyarság ellenségei kezébe adtak fegyvert, hanem a tagságot is megingatták. Ágoston szerint viszont ez volt a rendbehozatal egyetlen módja és meggyõzõdését fejezte ki, hogy a VMDK a kellemetlen következmények ellenére is erkölcsileg megerõsödve jut ki mindebbõl.

Ágoston András, aki a szabadkai közgyûlésen a körzeti és tartományi szervezet munkájával kapcsolatban elhangzott bírálatokra és változtatási javaslatokra szombaton nem reagált, kedden kijelentette: igazolt azoknak a véleménye, akik professzionálisabb munkát követelnek, de föltette a kérdést, hogy ezek a bírálók hajlandóak-e ehhez pénzt is adni. - Ha önállóan cselekvõ, kívülrõl nem befolyásolható szervezetet akarunk, vállalni kell a szegénységet, amíg a vajdasági magyarság több pénzzel nem tud ellátni bennünket - mondta a VMDK elnöke az "addig nyújtózkodjunk, amíg a takarónk ér" elvét vallva.